Responsive image

Gwiazdnica pospolita (Stellaria media)

 

 

UŻYTECZNY CHWAST (WILD)

       Gwiazdnica to roślina roczna lub dwuletnia wyrastająca na wysokość od 5 do 40 centymetrów. Nazwa Stellaria pochodzi od łacińskiego Si - gwiazda czyli od kształtu kwiatów. Ma cienką, silnie rozgałęzioną łodygę, obłą,kruchą o rozłożyście rozgałęzionych międzywęźlach i owłosionych pędach. Liście ma jajowate na końcach zaostrzone,dolne ogonkowe, a górne siedzące naprzeciwległe koloru jasnozielonego. Roślina kwitnie od marca do października, a często także w ciepłe zimy. Ma śnieżnobiałe, gwiazdkowate drobne kwiaty o średnicy do pół centymetra z głębokim prawie do nasady wcięciem w każdym płatku. Wyrastają pojedyńczo na szczytach pędów i kątach liści. Owocem jest podługowata torebka z drobnym nasieniem.

Gwiazdnica rośnie pospolicie w starych zapuszczonych ogrodach przez cały rok oraz jako chwast w zaroślach, na polach, nad brzegami wód i w lasach. Łatwo ją znaleźć, bo jest „uporczywym" chwastem odznaczającym się dużą żywotnością. Należy ściąć potrzebną ilość ziela gwiazdnicy w czasie kwitnienia. Roślinę suszymy w miejscu zacienionym i przewiewnym, a następnie możemy przeznaczyć ją na napary czy nalewki.

Podstawowe substancje czynne ziela Gwiazdnicy to: saponiny, prowitamina A, witaminy C, E, PP, B1, B2, flawonoidy, rutyna, kwas paraaminobenzoesowy, kwas gamma - linolenowy, składniki mineralne (potasu, fosforu, wapnia, żelaza, magnezu, soli, jodu i krzemu), gorycze, śluzy i glikozydy triterpenowe. W Polsce można spotkać wiele produktów z Gwiazdnicy typu herbaty, kapsułki, płynne wyciągi i oleje.

Produkt znany też jako Mokrzyca.

 

 PRODUKT NIEDOSTĘPNY

 

 Odpowiednik indyjski: mieszanka z trzech owoców TRIPHALA

(Terminalia bellirica, Terminalia chebula, Emblica officinalis)


Kontakt

Firma "Feng-Luka"
ul. Robotnicza 3,
72-100 Goleniów
Masz Pytania? Zadzwoń:
tel. 91 418 32 99, 501 494 871
tel. kom. 508 35 48 67 (pon-sob. 9-18),
* POMAGAMY WAM OD 1997 ROKU *

Pliki cookie pozwalają nam oferować nasze usługi. Korzystając z naszych usług, akceptujesz korzystanie z plików cookie.  Zgoda  


REGULAMIN       PROMOCJE       DOSTAWA      POLITYKA PRYWATNOŚCI      INFOLINIA 508 354 867 (pon-sob. 9-18) lub jiaogulan@jiaogulan.pl